Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Bendras JAV valstybės sekretoriaus ir Estijos, Latvijos bei Lietuvos užsienio reikalų ministrų pareiškimas

Sukurta 2020.07.23 / Atnaujinta 2020.07.23 10:48
  Bendras JAV valstybės sekretoriaus ir Estijos, Latvijos bei Lietuvos užsienio reikalų ministrų pareiškimas

  Šiandien švenčiame Sumner Welles deklaracijos 80-ąsias metines. Šis dokumentas padėjo pamatus JAV Lietuvos, Latvijos ir Estijos okupacijos bei aneksijos nepripažinimo politikai.

  Sumner Welles deklaracija padėjo sukurti trijų Baltijos valstybių de jure išlikimo per visą sovietinės okupacijos laikotarpį tarptautinį pagrindą ir, galiausiai, atkurti Estijos, Latvijos ir Lietuvos valstybingumą. Estai, latviai ir lietuviai vertina bei brangina Sumner Welles deklaraciją už suteiktą viltį sunkiais totalitarinio valdymo metais.

  Tvirtai priešinamės bet kokiems Rusijos mėginimams perrašyti istoriją, siekiant pateisinti 1940 metais įvykdytą Baltijos šalių aneksiją ir inkorporavimą į Sovietų Sąjungą. Sumner Welles deklaracija rodo, kad jau 1940 metaus laisvasis pasaulis pastebėjo, jog Sovietų Sąjunga nelegaliai aneksavo ir priverstinai  inkorporavo Baltijos valstybes. Deja, po kelerių metų sulaukta Antrojo pasaulinio karo pabaiga neatnešė laisvės Baltijos ir kitoms Rytų ir Vidurio Europos valstybėms; prasidėjo represijos ir persekiojimai.

  Sumner Welles deklaracija, nesvyruojanti Jungtinių Amerikos Valstijų parama Baltijos valstybių suverenitetui ir teritoriniam vientisumui leido suklestėti santykiams tarp mūsų tautų po Sovietų Sąjungos žlugimo. Narystės Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijoje (NATO) dėka tapome artimomis sąjungininkėmis, glaudžiai dirbančiomis išvien dėl taikos ir stabilumo išsaugojimo.

  Estijos, Latvijos ir Lietuvos įsipareigojimai transatlantiniam aljansui lieka nepajudinami. Baltijos šalys vertina JAV indėlį į Europos gynybos užtikrinimą, reguliarų karinių pajėgų Baltijos regione dislokavimą. Tai yra labai veiksminga atgrasymo priemonė.

  Istorinė Sumner Welles deklaracija išlieka labai svarbi ir XXI amžiuje, kuomet kai kurios šalys pažeidžia pagrindinius tarptautinės elgsenos principus ir normas, kvestionuoja teritorinį vientisumą ir suverenitetą. 2018 metų liepos 25 dieną JAV vėl rėmėsi Sumner Welles deklaracijos principais atsisakydama pripažinti Rusijos Federacijos bandymą aneksuoti Krymą.

  Mes – Estija, Latvija, Lietuva ir JAV – tvirtai laikomės išvien ir remiame taisyklėmis grindžiamą pasaulinę tvarką, užtikrinančią kiekvienos šalies saugumą ir piliečių gerovę.

  http://urm.lt/default/lt/naujienos/bendras-jav-valstybes-sekretoriaus-ir-estijos-latvijos-bei-lietuvos-uzsienio-reikalu-ministru-pareiskimas

  Naujienlaiškio prenumerata